Lymfoterapie
Hubnutí,
celulitida, otoky - manuální lymfoterapie
Nedaří se vám shodit přebytečná kila? Jedním z důležitých faktorů, který urychluje zdravé hubnutí, a přesto o něm mnoho lidí neví, je správně fungující lymfatický systém, který má za úkol odvádět látky a toxiny z těla. Ty pak z těla odvádí spolu s přebytečnými tuky. Lymfa je naší vnitřní čističkou, která musí být stále čistá, aby tělo mohlo dobře fungovat, a to neustále.Proto, komu se nedaří zhubnout cvičením, má pravděpodobně ucpanou lymfu!
Lymfatický systém je hlavním imunitním a detoxikačním nástrojem celého těla. Můžete si ho představit jako drenážní systém vašeho organismu. Proto špatně fungující lymfatický systém je potřeba pročistit a znovu nastartovat Po nastartování lymfatického systému se vám může podařit konečně začít hubnout a zbavit se celulitidy (zadržování vody v těle vede k jejímu vzniku a celulitidou mohou trpět i štíhlí lidé) a otoků. Přestože se lymfatický systém velmi podobá krevnímu, nemá vlastní pumpu (jakou je srdce pro naši krev), na rozproudění lymfy nutně potřebuje naše tělo fyzický pohyb, dýchání, svalovou činnost či pohyby trávicího systému a velmi vhodná je manuální lymfoterapie, jemná hmatová technika, prováděná pomalým tempem.
Detoxikace
Zdraví našeho těla je významně ovlivněno tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny. K tomuto účelu slouží několik orgánů, systémy a žlázy, pro které je detoxikace jejich hlavním úkolem. Velmi účinnou terapií na stimulaci lymfy je lymfodrenážní manuální terapie, která podpoří její tok a zároveň odvádí nahromaděné tekutiny, čímž účinně detoxikuje tělo. Stagnující lymfatický systém je potřeba obnovit, rozproudit a aktivizovat.
Funkce lymfatického systému
Kromě detoxikace má lymfatický systém řadu dalších funkcí, např.:
- odvádí a filtruje mezibuněčných a mezitkáňové tekutiny
- odvádí z těla produkty metabolismu (škodlivé, nepotřebné látky)
- předchází otokům
- transport bílých krvinek mezi lymfatickými uzlinami a kostmi
- výměna protilátek mezi uzlinami
- absorpce a přenos mastných kyselin a tuků z trávicího systému
Příznaky narušeného lymfatického systému
Pokud se naruší funkce lymfatického systému, obvykle se projeví následující příznaky:
- chronická únava
- přibírání na váze
- trávicí potíže
- revma, artritida a bolesti kloubů
- nevysvětlitelná poranění
- časté bolesti hlavy
- infekce nosních dutin
- kožní problémy (akné, vyrážky atd.)
Kdy se objednat na manuální lymfoterapii
- regenerace a zvyšování imunity organismu a jeho metabolismu
- odvádění toxinů z těla (detoxikace)
- prevence otoků - zejména nohou
- před ortopedickými, chirurgickými, stomatologickými, gynekologickými operacemi
- drenáž otoků po úrazových stavech, např. po zlomeninách kotníků, kolen, zápěstí, loktů, malých kloubů
- otoky žilního původu, úprava žilní nedostatečnosti (i v těhotenství)
- prevence křečových žil (varixů)
- při únavě horních i dolních končetin (např. pro sportovce nebo toho, kdo celý den stojí nebo sedí)
- bolesti hlavy, migrenózní stavy
- odstraňování celulitidy
- zpevňování podkoží
- zpomalení procesu stárnutí pleti (oddalování vrásek na obličeji) nebo odstraňování otoků pod očima
- Také každá větší zátěž, jizvy po zraněních a operacích, po císařském řezu, mohou zpomalit průchod lymfy, jež následně houstne a usazuje se v tkáních, což následně způsobuje otoky, někdy bolesti, hromadění toxinů a později zánětlivé změny.
- Někdy je spojitost špatně fungující lymfy se vznikem akné, celulitidou, problémy pokožky.
Úplná kontraindikace
- akutní bakteriální infekce
- akutní virové onemocnění
- akutní horečnaté stavy,
- akutní žilní onemocnění,
- růže (erysipel, akutní infekční povrchové onemocnění kůže)
- hnisavé rány
- nejasné břišní obtíže,
- otoky způsobené onemocněním ledvin a jater,
- srdeční selhávání,
- glaukom (zelený oční zákal)
- rizikové těhotenství.
- první trimestr těhotenství
- nádorové onemocnění, které není v remisi - vždy až se souhlasem lékaře
Částečná kontraindikace
- bronchiální astma,
- srdeční selhávání
- vysoký krevní tlak
- hyperfunkce štítné žlázy,
- špatně kompenzovaná hypertenze (vhodná kontrola tlaku před a po lymfodrenáži),
- bolestivá nebo silná menstruace (někomu naopak ovšem masáž pomůže od bolestí a dlouhého krvácení)
- onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy-hyperfunkce apod.- se souhlasem lékaře
- těhotenství do ukončeného 3.měsíce
Manuální lymfodrenáž podporuje tok lymfy, odvádí vodu z těla, odstraňují se otoky ve všech částech těla způsobené stagnací lymfy v podkoží, podporuje kvalitnější a rychlejší hojení ran po operacích a urychluje regeneraci otoků. Urychluje se látková výměna, odstranění toxinů z těla. Při pravidelné lymfodrenáži se zvyšuje imunita organismu. proceduru lze absolvovat po operaci, pro zvýšení imunity, preventivně, u alergií před vypuknutím alergie pro zmírnění projevu.
Potraviny a bylinky na podporu lymfatického systému
Svému lymfatickému systému pomůžete i konzumací syrových a nezpracovaných potravin a potravin bohatých na živiny. Jezte především potraviny, které odvodňují, například meloun, okurku a další zeleninu a ovoce.Jde zejména o následující potraviny: mandle, brusinky, česnek, mletá lněná semínka, ovoce s nízkým obsahem cukru, avokádo, zelená listová zeleninu, petržel, koriandr, para ořechy, vlašské ořechy nebo chia semínka.
Kromě potravin je přínosné i užívání bylinek, které aktivují v těle procesy na rozproudění lymfy. Nejúčinnější jsou následující bylinky: echinacea, kopřiva, bříza, svízel, měsíček lékařský, lopuch větší, vřes, pampeliška, máta, heřmánek, šípek a kostival lékařský. Tyto byliny mají diuretické a detoxikační účinky.
Bylinné koupele
Dopřejte si i bylinkovou koupel, např. ve spojení s příjemnou relaxační hudbou, což se výborně hodí k eliminaci stresu. Pokud do vody přidáte sůl, budete se kromě odpočinku, ještě jako bonus, zbavovat toxických látek celou plochou vašeho těla. Slaná voda totiž díky osmotickému efektu umožňuje průchod toxinů skrze buněčnou membránu.
Potraviny, které lymfě škodí
Mezi takové potraviny patří hlavně sladké, mastné a vysoce zpracované potraviny, které v těle často vyvolávají záněty. Je vhodné výrazně omezit konzumaci cukru, soli, polotovarů a zpracovaných potravin, sóji, umělých sladidel, mléčných a masných výrobků.
Pitný režim
Tekutiny jsou pro tělo nezbytné, proto mějte pořád po ruce čerstvou vodou a pijte pravidelně v průběhu celého dne. Pokud jdete na lymfoterapii, začněte zavodňovat organismus již den předem. Vhodné jsou teplé nápoje, zejména ráno po probuzení a večer doporučuji vypít sklenici teplé vody.
Imunita
Imunita a lymfa jsou velmi úzce provázané, protože nefunkční lymfatický systém má vliv na celkovou imunitu, kterou může výrazně oslabit. Lymfodrenáž přispívá kcelkové detoxikaciorganismu, jelikož pomáhá lymfatickému systému odvádět všechny toxické látky, které se do našeho organismu dostaly. Lymfatický systém funguje jako obranný mechanismus těla, brání tělo před infekčními a nádorovými onemocněními.
Pohyb
Pro zdravý lymfatický systém je pravidelná fyzická aktivita velmi důležitá. Nedostatek pohybu a celkově špatná životospráva mají negativní vliv na náš organismus a imunitu.
Ideálními pohybovými aktivitami k podpoře lymfatického systému jsou chůze, plavání, jemná jóga, klidné protahovací cviky, prodýchávací cviky, nebo třeba nordic walking. Lymfa má ráda jemnost, nejlépe ji rozpumpuje pomalý a přirozený pohyb. Posilovna, v případě ucpané lymfy, vhodná není. Čím tvrdší a náročnější sport, tím hůře pro naši lymfu. Hýčkejte si lymfu v jemnosti a lásce, neznásilňujte ji tvrdými sporty. Některé ženy, pokud přestanou na čas úplně sportovat, zaznamenají po několika týdnech nicnedělání úlevu, oplasknutí těla a váhový úbytek.
Nohy nahoru. A to doslova. Díky obrácené pozici se váš žilní systém aktivuje a spolu s ním i lymfa. Všechny obrácené pozice (kdy jsou nohy výš, než hlava, většinou všechny ty, při kterých máte srdce nad úrovní hlavy) podporují zpětný tok lymfy a krve. Patří mezi ně například stoj na hlavě, svíčka, ale také například pes hlavou dolů. Těmito pozicemi uvolňujeme jak srdci, tak nohám, působí proti otokům, křečovým žilám, ale i běžné únavě nohou. Rozproudíme energii v těle.
Dechová cvičení
Plíce jsou jedním z detoxikačních orgánů a pomáhají vyloučit řadu toxinů. Dopřejte jim přísun čerstvého vzduchu např. procházkou v přírodě. Vyzkoušejte také dechová cvičení. Správným dýcháním (zlepšení kvality dechu) podpoříte lepší prokrvení celého těla a výrazně ovlivníte svůj lymfatický systém. Hluboký dech totiž odvádí nežádoucí látky z těla do jater, kde se tyto látky filtrují, následně putují dál organismem, až je vyloučíme, např. močí nebo potem.
Před terapií
Před lymfoterapií nejezte. Již den předem a následně celý den dbejte na pitný režim a nepožívejte alkohol.
Po terapii
Bezprostředně po terapii nevystavujte své tělo a svaly žádné větší fyzické námaze, vhodný je pro zbytek dne, pokud je to možné, odpočinek. Neprochladněte, uvolněte se a buďte v pohodě 😊
Závěrem
Zpomalme, zklidněme se, naučme se odpočívat, radovat se. Vědomě ve svém životě kultivujme radost ze života a lásku k sobě. Zapomněli jsme být v klidu. Nemusíme se stále za něčím hnát ... Žijme více v lehkosti bytí, uvědomovat si hezké chvíle. Prospějeme tím své duši. Budeme-li ve stresu nebo v zajetí negativních emocí, naše tělo se škodlivých látek nezbaví. Zejména ženy, vraťme se k jemné ženské energii a tím zjemníme i naši úžasnou lymfu ...
Kolik ošetření je potřeba?
Velmi vhodná je pro prevenci správného fungování lymfatického systému pravidelná péče 1-2 x měsíčně. Zpočátku raději častěji.
Možnost zakoupení dárkového poukazu.